Признаци, които налагат консултация
Снимка: Guliver / iStock
Детето е на 3 години, но не говори. Трябва ли да се тревожите? Може ли да ускорите процеса? Кога да търсите помощ?
На 3 години то може да произнася обикновено и по-сложни думи, да разказва по картинки, да назовава животни, предмети на бита, дрехи, растения, да задава въпроси, макар че речниковият му запас е ограничен – около 15 000 думи.
Ако обаче на тази възраст детето въобще не говори, тревогата е, че то не е създало истинска връзка и не е общувало достатъчно с околните, когато е било по-малко.
Също така, ако никой не е говорил на бебето, то развива един особен „метален“ глас, в който няма нюанси. И в този случай се налага консултация с психолог.
Ако обаче детето контактува, макар и безсловесно, и е щастливо, по-добре се консултирайте със специалист УНГ, за да се уверите, че няма проблем със слуха, например.
Много от признаците на глухота остават незабележими. Тестът, с който слухът на бебето се проверява, може да се направи още 48 часа след раждане и винаги след това. Само за 30 секунди той дава отговор на въпроса дали бебето чува.
Трябва да се направи разлика в трудно произнасяне на определен звук в думата, разместването и забавеното проговаряне.
Трудно произнасяне или пропускане на определен звук е често отклонение при малките деца. Възрастните дори се забавляват с „бебешкото“ говорене. Например вместо възглавница, то каза „лъзглавница“ като размества или заменя едни звуци, които не може да произнесе с други, които са му по-лесни.
То често обърква или пропуска определен звук в думата, в зависимост от позицията му. Например детето не може да произнесе „р“ в „риба“, но успява да каже „тигър“.
Изоставане в проговарянето
Това е проблем, който е по-сложен – може да има объркване в представата му за времето, пространството, което засята синтаксиса и граматиката. Ако хлапето не с справя, обикновено страда, чувства се различно, изолирано, незабележимо и незначително, но фона на връстниците си, които бърборят.
И в двата случая се консултирайте се с логопед.
Как да помогнем
Когато детето си играе с колички и камиончета, седнете до него. Така че да сте на неговата височина. Но пода или на столче, за да сте очи в очи. И си играйте заедно.
Говорете му за цвета на количките, за скоростта, която развиват, за правилника на пътя, за следващото пътуване, което ще предприемете заедно.
Ако пък иска да играете на „чичо Доктор“, се възползвайте от ситуацията, за да му обясните частите на тялото, които лекарят преглежда.
Включете го в готвенето. Децата обичат да месят, да режат с формичка курабийки от тестото. А след това да ги ядат, естествено.
Играйте заедно с куклите, с животните от селскостопанския двор, с колите от автопарка ...
Винаги започвайте, с това което детето обича най-много. Насърчете го да каже определени думи, като започнете с тези, които вече знае.
Източник: parents.fr, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари